2.3. Wady i zalety metody potencjałowej i zastosowania prądu zmiennego.

Metoda potencjałowa posiada zarówno wady jak i zalety; wspomnijmy tutaj o nich.

W badaniach elektrooporowych możliwe jest użycie zarówno prądu stałego jak i zmiennego. W badaniach przedstawionych w niniejszej pracy wykorzystywano prąd zmienny. Zastosowanie zarówno prądu stałego jak i zmiennego ma wady i zalety.

Praca ze zródłem prądu stałego umożliwia zastosowanie aparatury niewrażliwej na sieć elektryczną. Aparatura bateryjna i akumulatorowa daje również pewną niezależność od zródeł zasilania.

Wadą takiego rozwiązania jest powstawanie pomiędzy elektrodami napięcia polaryzacyjnego. Rozwiązaniem są elektrody niepolaryzowalne (np. elektroda z czystej technicznie miedzi, zanurzona w porowatym, cylindrycznym naczyniu wypełnionym siarczanem miedzi) [7].

Niewątpliwą zaletą stosowania prądu zmiennego są małe natężenia prądu (stukrotnie mniejsze niż w przypadku prądu stałego). Aparatura jest więc znacznie mniejsza i lżejsza, co w warunkach pracy terenowej ma niebagatelne znaczenie.

Praca z prądem zmiennym nie wyklucza jednocześnie korzystania z baterii i akumulatorów. Zastosowanie aparatury zasilanej z akumulatorów daje niezależność i powoduje uniknięcie zakłóceń pochodzących od sieci elektrycznej. Odseparowanie się od sieci umożliwiają również przyrządy selektywne, filtry.

Praca z prądem zmiennym pozwala na zlikwidowanie uciążliwych efektów elektrochemicznych towarzyszących badaniom z wykorzystaniem prądu stałego.

 

Foto relacje z badań elektrooporowych: Plac Kolegiacki | Dziekanowice | Święty Wojciech k/Międzyrzecza | Święty Wojciech w Poznaniu | gród w Grzybowie | Artykuły: PROSPEKCJA ELEKTROOPOROWA OSTROWA LEDNICKIEGO | Badania metodą elektrooporową kościoła parafialnego pod wezwaniem św. Piotra i Pawła Apostołów w Sławsku, woj. słupskie